Pedro Príncipe

Pedro Príncipe, Minho Üniversitesi, Açık Bilim Projeleri Ofisi’nde bilgi uzmanı olarak görev yapmaktadır. Bunlara ek olarak OpenAIRE2020, FOSTER ve RCAAP projelerinde çalışmaktadır.

OpenAIRE2020 projesinde destek ve yardım masası yöneticisi olarak çalışan Príncipe, kullanım istatistikleri, fon sağlayıcı bilgi servisleri ve diğer teknik çalışmalar ile ilgili takımlarda da proje kapsamında görev almaktadır.

7. Çerçeve Programı bünyesinde yer alan NECOBELAC, OpenAIRE, MedOANET, OpenAIREplus ve PASTEUR4O gibi açık erişim projelerinde görev alan Príncipe, FIT4RRI and FOSTERplus benzeri yeni Ufuk2020 projeleri ile ilgili olarak da çalışmaktadır.

Yeni İletişim Teknolojileri’nden mezun olduktan sonra yüksek eğitimine bilgi bilimi ve dokümantasyon alanında devam etmiştir. 10 yıl boyunca Averio Üniversitesi’nde kütüphaneci ve web servisleri yöneticisi olarak çalışmıştır. COAR Çalışma Grubunda yer alan ve COAR Kontrollü Sözcükler Yayın Kurulu üyeli yapan Príncipe, 2011-2016 yılları arasında Portekiz Kütüphaneciler, Arşivciler ve Belgeler Birliği (BAD) Ulusal Yürütme Kurulu Üyeliği yapmıştır. BAD’da 2014’ten beri Akademik Kütüphaneler Çalışma Grubu Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

Yakın zamanda Portekiz Açık Bilim Politikası’nı Yüksek Öğrenim alanına entegre etmek için ulusal çalışma grubununda yer almaya başlamıştır.